K1 BELGESİ VE L1 BELGESİ

K1 BELGESİ VE L1 BELGESİ

Türkiye genelinde ticari yük taşımacılığı ile ilgili düzeni sağlamak için bazı belgeler ve kurallar getirilmiştir. Türkiye genelinde ticari eşya taşımacılığı yapmak için iki çeşit belge vardır. Bunlardan bir tanesi K1 Belgesi diğeri ise L1 Belgesidir.

K1 Belgesi alabilmek için şahıslarda 25 ton, tüzel kişilerde 50 ton taşıma kapasitesi gerekmektedir. Bunun dışında 12.373 tl harç bedeli ödenmektedir. K1 belgesine sadece özmal kaydı yapılmaktadır. Özmal kaydında yaş sınırı yoktur. K1 Belgesinde kiralık araç kaydı yapılmamaktadır. Kayıtlı bulunan araçların fenni muayenelerinin olması gerekmektedir.

L1 Belgesi alabilmek için 3 birim araç ve 75 ton taşıma kapasitesi şartı vardır. Tüzel kişiliğin 75.000 tl sermaye şartı vardır. 123.730 tl harç bedeli ödemek gerekmektedir. Bunların dışında açık veya kapalı 500 m2 park alanının olması şartı vardır. L1 belgesi alırken bulunması gereken 3 birim aracın 20 yaşından büyük olmaması gerekir. Daha sonra eklenecek olan özmal ve kiralık araçlarda yaş sınırlaması yoktur. L1 belgesinde özmal kaydı dışında kiralık araç kaydı da yapılmaktadır. Kiralık olarak kaydı yapılan araçlarda firmanın bu belgesini kullanabilmektedir. Kiralama sınırı 1 özmala karşılık 10 adet kiralamadır.

 

 

Kiralama işlemleri noter kanalı ile veya e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Araç sahibi ile L1 Belgesi sahibi firma E-devlet üzerinden karşılıklı olarak muvafakat vermektedir. Gerekli harçların ödenmesine müteakip kiralanan aracın araç tanıtım kartı alınmaktadır.

K1 Belgesinin tam olarak karşılığına denk gelen belge L1 Belgesidir. bazı firmalar K1 Belgesi alamayanlara N2 Belgesi kiralamaktadır. N2 Belgesi Ambar taşıyıcılığı belgesidir. L1 Belgesi K1 Belgesinde olduğu gibi Türkiye geneli ticari eşya taşıma belgesidir.

L1 Belgesi Kiralanacak firma çok iyi araştırılmalıdır. Köklü ve güçlü firmalar tercih edilmelidir. Kota sorunu olmamalıdır. Ankara Batıkent de bulunan Rakip Lojistik firması Türkiye’nin en güçlü ve en güvenilir firmalarından biridir. Kota sorunu olmayan firma tüm Türkiye geneli müşteri referansına sahiptir. İşlemleri e-devlet üzerinden 30 dakika yapmaktadırlar. K1 Belgesi yerine kiralık L1 belgesi kullanmak için Rakip Lojistik firmasına www.rakiplojistik.com , www.kiralikl1belgesi.com , www.kiralikk1belgesi.com web sayfalarından ve 0312 385 94 80 , 0544 564 85 56 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz. Rakip Lojistik firması peşin ve senetsiz kefilsiz elden vade imkanı ile kredi kartına 12 taksit fırsatı sunmaktadır.

L1 Belgesi kiralıyoruz diye N2 Belgesi veren firmalara lütfen dikkat ediniz. Saygılarımızla

 

admin

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek