K1 BELGESİ YERİNE KİRALANAN L1 BELGESİ

K1 BELGESİ YERİNE KİRALANAN L1 BELGESİ

Bu günkü yazımızda Türkiye geneli ticari yük taşıma yetkisi veren K1 belgesinin yerine kiralık kullanılan L1 Belgesi hakkında bilgi vereceğim. Malumunuz bilindiği üzere K1 belgesi kiralanabilir bir belge değildir. K1 belgesi sahip leri sadece öz mal kaydı yaptırabilir. K1 Belgesi sahipleri kendi belgeleri üzerinden kiralık araç çalıştıramazlar. Bu belgenin eşdeğer özelliklerine sahip yine Türkiye geneli Ticari yük taşıma yetkisi veren L1 Belgesi sahibi öz mal dışında kiralık araç kaydı yaptırabilirler. Kiralanan araçlar L1 belgesi üzerine işlenebilir.

L1 belgesi sahibi olan firmalar öz mallarının on katı katı kadar araç kiralayarak mevcut belgelerine işleyebilirler. Buradaki önemli husus öz mal olarak kaydedilen aracın karşılığı kiralanacak olan araç aynı cins olmalıdır. Yani ruhsatta sadece kamyon geçiyorsa karşılığında kiralanacak araç da da kamyon yazmalıdır. Eğer öz mal araç kamyon olarak kayıtlı ise karşılığında özel amaçlı kamyon ( kurtarıcı ) yazıyorsa kiralanamaz. Yani mevcut L1 belgesi bu araç üstüne işlenemez.

 

k1 yerine kullanılabilen l1 belgessi
kiralık l1 belgesi

 

Burada firmanın   güçlü ve büyük olması önemlidir. L1 Belgesi sahibi firma öz mal sayısı bakımından ne kadar güçlü olursa o kadar güvenilirdir. Bu işlemlerde genel olarak yaşanan en büyük sıkıntı daha önce yapılan kiralama işlemlerinin kota sıkıntısı yüzünden iptal edilmesidir. Küçük ve güçsüz firmalar kotaları doldukça yeni müşterileri kaçırmamak için bu yola başvuruyor. Bu da belge kiralayan insanları mağdur etmektedir.

Ticari yük taşıma belgesini kiralamak suretiyle kullanacak olan nakliyecilerin çalışacakları şirketi çok iyi araştırması gerekmektedir. Kota sayısı nedir, kaç müşterisi var gibi sorulara yanıt bulmalıdır. Piyasa da tanınan ve bilinen firmalarla çalışmak daha güvenlidir. Örneğin Rakip Lojistik, Özçalış Lojistik ve Sancar Lojistik bu firmalara bir kaç örnektir. Bu firmalar güven konusunu aşmış kendilerini ispat etmişlerdir.

K1 Belgesi Kiralama ve L1 Belgesi Kiralama Piyasasın da ortalamanın çok altında fiyat veren firmalar bulunmaktadır, bu firmaların genelde sabit bir adresi yoktur. Bir miktar ucuz yaptıracağım diye riske girmek doğru değildir. Bu tür firmalardan uzak durmak doğru olacaktır. Kiralık K1 Belgesi ve Kiralık L1 Belgesi Danışmanlık hizmeti alabileceğiniz bir kaç firma iletişim bilgileri aşağıya çıkartılmıştır. Yolunuz açık kazancınız bol olsun.

 

Rakip Lojistik

www.rakiplojistik.com

www.kiralikl1belgesi.com

Özçalış Lojistik

0541 515 60 85

admin

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek