K1 BELGESİ YERİNE KİRALIK L1 BELGESİ KULLANMAK

K1 BELGESİ YERİNE KİRALIK L1 BELGESİ KULLANMAK

Bu günkü yazımızda K1 Belgesi alamayan nakliyatçılar için kiralık olarak kullanılan L1 Belgesi konusunu anlatacağım. Hepinizin bildiği gibi nakliyatçılık sektöründe hizmet vermek ve ticari yük taşımak için bazı belgelere sahip olmak gerekmektedir. Eğer Türkiye geneli ticari yük taşıyacaksanız bunun karşılığı olarak K1 Belgesi almanız gerekmektedir. Türkiye geneli Ev ve Büro eşyası taşıyacaksanız K3 Belgesi ve Uluslararası Ticari yük taşıyacaksanız C2 Belgesi almanız gerekmektedir.

K1 belgesi almak için gerekli şartları taşımayan ve ekonomik durumu bu belgenin harcını ödemeye müsait olmayan nakliyatçılarımız için çözüm yolu yine Türkiye geneli ticari yük taşıma belgesi olan L1 Belgesini kiralık olarak kullanmaktır.

L1 Belgesi, K1 belgesine göre daha zor şartları olan ve harcı daha yüksek olan bir belgedir. K1 Belgesinden farkı öz mal kaydı dışında kiralık olarak araç çalıştırabilme imkanının bulunmasıdır. Öz malının on katı kadar öz malına eşdeğer araç kiralayabilmektedir.

K1 belgesi olmayan nakliyatçılar aracını L1 Belgesi olan bir firmaya kiraladıklarında firmanın mevcut L1 belgesi bu aracın plakasına da işlenmektedir. Böylelikle kiralanan bu araç da Türkiye geneli ticari yük taşıma yetkisini almış oluyor.

 

 

L1 Belgesi kiralanması hususunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çözüm ortağı olarak kullanılacak firmaların öz mal sayısına ve piyasa da  ne kadar tanındığına dikkat etmeliyiz. Mutlaka sabit adresleri olmalı, sadece bir telefon kullanan merdiven altı diye tabir ettiğimiz şahıslardan uzak durmalıyız.

L1 kiralama işlemleri noter kanalıyla veya e-devlet sistemiz üzerinden yapılmaktadır. E-Devlet sistemi üzerinden yapılan işlemler genellikle 1 saat içinde sisteme işlenmektedir. Vekaletle yapılan işlemler genellikle bir gün sonraya kalmaktadır.

Kiralama işlemleri bir veya iki yıllık olarak yapılmaktadır. İki yıllık yapılan kiralamalar genellikle fiyat olarak avantaj sağlamaktadır.

L1 Belgesi kiralanmasında danışmanlık hizmeti veren Rakip Lojistik firması Türkiye genelinde referans verebilen güvenilir ve fiyatları uygun bir firmadır. İşlemleri hem e-devletten hemde noter kanalıyla yapmaktadır. Firma hakkında  www.rakiplojistik.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz. L1 Belgesi hakkında www.kiralikl1belgesi.com adresinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

www.kiralikl1belgesi.com 

admin

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek