K1 Belgesi

K1 Belgesi

K1 Belgesi, ticari yük taşıyacaklara verilen belgedir. Bu belge Türkiye genelinde ticari yük taşıma yetkisi vermektedir. K1 Belgesi direk Ulaştırma Bakanlığından alınmaktadır. K1 Belgesi almak için gerekli şartlar ve istenen evraklar aşağıda anlatılmıştır.

TÜZEL KİŞİLER İÇİN ( ŞİRKETLER )

. 20 Yaşını geçmemiş en az 3  birim ticari araç ve bu araçlarla en az 110 ton asgari taşıma kapasitesi olacak.

. Araçların muayenelerinin yapılmış olması gerekmektedir.

İSTENEN BELGELER

a. Başvuru dilekçesi

b. Yetki belgesi ve taşıt kartı işlem başvuru formları

c. En az 10.000 tl lik sermayesi olan şirketin resmi evrakları.

d. Ticaret odası belgesi

e. Şirket yetkilileri ve ortaklarının adli sicil belgesi.

f. Noterden onaylı imza sirküleri

g. T.C. Kimlik numaraları için beyan

h. Vergi dairesi ve vergi numarası beyanı

ı. Özmal araçların belgeleri

 

GERÇEK KİŞİLER ( ŞAHISLAR İÇİN )

Tüzel kişilere göre farkı ;

20 yaşını geçmeyen en az 1 birim ticari araç ve en az 30 tonluk asgari taşıma kapasitesi isteniyor. Ticari faaliyetin sermayesinin en az 10.000 tl olması gerekiyor.

 

 

K1 Belgesi için Tüzel kişilikte istenen belgeler gerçek kişilerden de isteniyor.

2018 yılı K1 belgesi için ödenmesi gereken harç tutarı 10.000 tl dir.

Asgari araç sayıları mevcut olduğu sürece alınacak diğer araçlar mevcut K1 belgesine işlenebilir. K1 Belgesi devredilemez, başkasına kiralanamaz.

K1 belgesine özmal kaydı dışında kiralık araç işlenemez. Kiralanan araçların taşıma belgesi kendisine aittir. Kiralık araçların işlenebildiği belge L1 Belgesidir. L1 belgesi şartlarını bir daha ki yazımızda anlatacağız.

K1 belgesi olan gerçek kişiler veya tüzel kişiliklere ait araçlar belgeye işlenmiş olsa da muayenelerinin olması gerekmektedir. Muayenesi biten ve yenilenmeyen araçlar sistemden otomatik  olarak düşürülür. Sistemden düşen araçlar muayenesinin yapılmasından sonra harç yatırılarak tekrar sisteme alınır.

K1 belgesi 5 yılda bir harcı yatırılarak yenilenir. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir. K1 Belgesi olmadan ticari yük taşıyan araçlara ciddi miktarlarda ceza uygulanmaktadır. K1 Belgesi için istenen şartlar alınan belgenin kullanımı zamanın da ortadan kalkarsa belge iptal edilir.

K1 Belgesi için detaylı bilgileri Rakip Lojistik firmasından alabilirsiniz. Rakip Lojistik firması K1 belgesi ve L1 belgesi konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Detaylı bilgileri firmanın www.rakiplojistik.com veya 0312 385 94 80 numaralı telefon ile www.kiralikl1belgesi.com adresinden alabilirsiniz.

admin

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek