L1 Belgesi

L1 Belgesi

L1 belgesi yurtiçinde lojistik işletmeciliği yapacak olanlar için verilen bir belgedir. L1 belgesi, K1 belgesine göre daha kolay sahip olunan bir belge olduğu için çoğu gerçek ve tüzel kişi, bu belgeyi kiralama yolunu seçer. Rakip Lojistik olarak biz de L1 belgesine sahip olan bir firmayız ve müşterilerimize kiralama işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

L1 Belgesi Nedir?

L1 belgesi K1 belgesinin verdiği yetkilerin tümünü kapsamaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler yurtiçi lojistik işlemleri yapmaya yetkili olduklarına dair bir belgeye sahip olmalıdırlar. K1 belgesi daha zorlu koşullar sunarken, L1 belgesini kiralamak kolaydır.

Rakip Lojistik olarak L1 belgemiz bulunmaktadır. Araçlarımızı yıllık olarak kiralayarak, bu belgeyi kiralayan gerçek ve tüzel kişileri bünyemizde çalışıyor olarak gösteriyoruz. Bu sayede K1 belgesinin masraflarını fazla bulanlar L1 belgesi ile işlerini yaparak denetimlerde ceza almıyorlar.

L1 yetki belgesi almak için bazı koşulları gerçekleştirmiş olmak gerekmektedir. Bunlar arasında sermaye, araç yaşı, meslek yeterlilik belgeleri vb. gibi şartlar da yer alır.

L1 Belgesi Koşulları Nelerdir?

L1 belgesi koşulları yerine getirildiğinde Ulaştırma Bakanlığı tarafından L1 belgesi sunulmaktadır. L1 belgesine sahip olan gerçek ve tüzel kişiler isterlerse bu belge ile elde ettikleri hakkı kiralama yöntemi ile kullanabilirler.

L1 belgesi almak için gerekli olan koşullar aşağıda sunulmaktadır:

 • Kendi adlarına kayıtlı ve tescilli olan en az 100 tonluk kapasitesi bulunan özmal taşıt filosu ( Gerçek ve tüzel kişilere ait )
 • Yurtiçi lojistik taşımacılığa uygun olan, en az 1000m2 büyüklüğünde açık veya kapalı bir alanın olması gerekmektedir. Bu alanda yükleme, boşaltma, istifleme, depolama, satış-pazarlama, tedarik vb. işlemler rahatlıkla yapılabilmelidir (Merkez)
 • Her şubenin buna benzer nitelikte en az 200m2’lik açık veya kapalı bir alanı bulunması
 • Sermaye veya işletme sermayesi olarak en az 150.000 TL sermaye gerekmektedir
 • L1 yetki belgesi alanlar ücretini ödeyerek K3 yetki belgesine başka bir koşula gerek duymadan sahip olabilirler

L1 yetki belgesini almak için mevzuat tarafından belirtilen başka koşullar da mevcuttur.

L1 Belgesi için Gerekenler

L1 belgesi almak için üstteki koşulların yanı sıra başka şartlar da aranmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • L1 belgesi için başvuru yapanların faaliyetlerinde kullanacakları bir unvan varsa bunu bakanlığa bildirmeleri gerekir. Logo, amblem vb. ayrıntılar için de bildirim yapılmalıdır
 • Asgari kapasite dahilinde L1 belgesine araç eklenecekse 20 yaş sınırı aranmaktadır. 20 yaş üzerindeki araçlar ilk başvuru ve faaliyetler esnasında kabul edilmemektedir
 • Asgari kapasite dışında kalan araçların kaydı içinse 20 yaş sınırı bulunmamaktadır
 • L1 yetki sahipleri kendilerine ait olan özmal taşıt sayısının en fazla 20 katı kadar sözleşmeli, ticari ve tescilli aracı kaydettirebilirler. Finansal Kiralama Kanunu kapsamına giren araçlar sözleşmeli araçlar olarak tanımlanmaktadır
 • Eki taşıt belgesine kaydedilecek olan araçların muayenelerinin bulunması gerekir
 • L1 belgesi alanların en az 1 tanesinin mesleki yeterlilik belgelerine sahip olması gerekir ( Üst düzey-orta düzey yönetici)
 • Sürücünün SRC3/4 türünde mesleki yeterlilik belgesi olmalıdır-psikoteknik değerlendirme belgesi bulunmalıdır
 • En az 4 adet kayıtlı ve tescilli taşıt bulunmalıdır ( Yurtiçi lojistik işletmeciliği için)

Rakip Lojistik firması olarak L1 belgesine sahibiz ve en uygun koşullarla müşterilerimize belgeyi kolayca kiralıyoruz.

K1 Belgesi Yerine L1 Belgesi Kiralanır mı?

K1 belgesi yerine L1 belgesi kiralama sıkça görülen bir durumdur. Ülkemizde firmalar ve gerçek kişiler genellikle bu yöntemi tercih etmektedirler. Öteki türlü K1 yetki belgesini almak daha masraflı ve zor olmaktadır. Bu masraflara girmek isteyen kişiler L1 belgesi kiralayarak da denetim cezalarından kurtulabilirler.

L1 belgesi K1 belgesi yerine kullanılabilmektedir. L1 belgesi sahibi firmaların yetkilerinden yararlanmak da mümkündür. Şirket, kullanım hakkını 1 yıllık olarak verebilir. Duruma göre bu süre 2 yıllık da olmaktadır.

L1 Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

L1 belgesi üzerinde yer alan bilgiler şunlardır:

 • Yetki belgesinin veriliş tarihi
 • Belgenin geçerlilik tarihi
 • Belgenin numarası
 • Yetki belgesi sahibi ile ilgili bilgiler ( Adı-soyadı, ticari unvanı, kısa unvanı, adres, ticaret sicil no, vergi dairesi no…)

Belgenin türü açıkça belirtilmektedir ve onaylayan bölümü de yer almaktadır.

L1 Belge Ücretleri Ne Kadardır?

L1 belge ücretleri ile ilgili olarak da bazı bazı bilgileri bu bölümde bulmanız mümkündür. Yurtiçinde lojistik işletmeciliği yapacak olanların ödemesi gereken bedeller şu şekildedir:

 • L1 yetki belgesi ücreti 193,772 TL’dir
 • Bir firmanın sahip olduğu L1 belgesinden yararlanmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler ise her araç için 90 TL ödeme yaparlar ( Taşıt tanıtım kartı ücreti)

L1 belgesi masrafları K1 belgesine göre daha az olduğundan çoğu gerçek-tüzel kişi tarafından L1 belgesine yönelme olmaktadır.

L1 Belgesi Nasıl Kiralanır?

L1 belgesi kiralama işlemi için Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen araç kiralama sözleşmesine uygun şekilde davranmak gerekir. Kiralama sözleşmesinin noter onaylı olması önemlidir. Özmal araç sayısının 2o katına kadar sözleşmeli araç belgeye kaydedilebilir.

L1 belgesine sahip olan bir firmadan kullanım hakkını kiralayacaksanız size araç tanıtım kartı verilecektir. Cezai işlemlerden bu sayede muaf tutulmuş olursunuz.

L1 Belgesi Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

L1 belgesi kiralama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Her belge kiraladığını söyleyen şirket güvenilir değildir. Bu nedenle öncelikle belgeyi kiralamayı düşündüğünüz şirketin geçmişini, müşteri sayısını ve kaç yıldır bu sektörde olduğunu vb. öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

En çok dikkat çeken noktalardan biri de araç kiralama sayısının sınırlı tutulmasından ötürü firmanın kontenjanının fazla olması gerektiğidir. Aksi takdirde kontenjanla ilgili sıkıntılar doğabilir ve bazı sözleşmeler iptal edilebilir.

Rakip Lojistik firması olarak kontenjan sıkıntımız yoktur. Bu noktada güvenli biçimde bizimle çalışabilirsiniz. 10 yılı aşkın deneyimimiz ve 4000 müşterimiz ile sektörde lider bir şirketiz. Nakliyat hizmetlerimizde müşteri memnuniyetini her şeyin üzerinde tutuyoruz.

Yurtiçi lojistik işleriniz için firmamızdan L1 belgesi kiralamak istiyorsanız sitemizin ana sayfasında yer alan formu doldurabilirsiniz. Birkaç tane kısa bilgiyi girdikten sonra formu gönderdiğinizde ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlar.

Whatsapp iletişim hattımız ve canlı destek hattımız ile de kolayca ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmanız mümkündür. Müşteri temsilcilerimiz L1 belgesi kiralama ile ilgili olarak her türlü danışmanlık desteğini sağlar. L1 belgesi kiralama ile ilgili olarak kredi kartı tercihinde bulunabilir veya kefil-senet olmaksızın vade yapma olanağından faydalanabilirsiniz

 

 

 

admin

WhatsApp WhatsApp Canlı Destek